כיצד להימנע מתאונה בעת רכיבה על אופניים חשמליות | מדריך softride

כך תרכבו בביטחה ותימנעו מתאונה

הימנעות מתאונה עם אופניים חשמליות

 

מספר רוכבי האופניים החשמליים בישראל מגיע למאות אלפים, וכלי הרכב הידידותי והחביב הפך לחלק מן הנוף בנתיבי התחבורה. אופניים חשמליות הן ידידותיות לסביבה, הן שקטות, חסכוניות, ומהוות מענה מוצלח לבעיית הפקקים והעומס בנתיבים עירוניים עמוסים. יחד עם זאת, אופניים חשמליים הם כלי רכב המחייב נקיטת אמצעי זהירות, שימנעו תאונות מצערות. לפניכם הכללים לשמירה על בטיחותכם, בטיחות ילדיכם הרוכבים, ובטיחות הולכי הרגל והנוסעים האחרים בנתיבי התחבורה.

 

הכרות עם חוקי התחבורה

 

הגיל המינימאלי לרכיבה על אופניים חשמליים הוא 16, הקפידו על מגבלת הגיל, בכדי לשמור על חיי ילדיכם. בנוסף,כאשר מדובר ברוכב שאינו מחזיק ברישיון נהיגה, עברו עם הנער או הנערה על חוקי התחבורה החלים על רוכבי אופניים. כמו כן, יש להימנע מחציית צמתים בעת שהרמזור אדום, כאשר יש נתיב לאופניים רכבו בו, כאשר אין נתיב אופניים רכבו בנתיב הימני של הכביש, ושמרו על מרחק של כמטר ממכוניות חונות.

 

תקינות האופניים

 

בדקו שמערכת הבלמים באופניים תקינה, ושהפעלת המעצור עוצרת את פעולת המנוע, רכשו את האופניים החשמליות בחנות אופניים מקצועית, ובעת הרכישה ודאו כי האופניים עומדים בכל הכללים והתקנות. יש לבדוק את תקינות הצמיגים, ואת לחץ האוויר בהם, צמיג לא תקין עלול לגרום אסון גדול.

 

ציוד בטיחות

 

  • קסדה – כל רוכב אופניים חשמליים בדרך בינעירונית מחויב בחבישת קסדה, רוכבים מתחת לגיל 18 מחויבים לחבוש קסדה גם בנתיבים עירוניים.
  • פנסים – חובה להתקין אור קדמי לבן, ואור אחורי אדום, לשימוש ברכיבה בשעות החשיכה.
  • אביזרים לאופניים חשמליות– כגון מחזירי אור הם חובה ומצילי חיים. בעת רכיבה לילית מחזירי אור הופכים את האופניים והרוכב לבולטים הרבה יותר. חובה להתקין מחזירי אור צהובים על הדוושות, ובנוסף מומלץ להתקין מחזירי אור נוספים, נצנצים ולדים על האופניים.
  • בעת רכיבה לילית לבשו בגדים בהירים, והשתמשו בפריטים מחזירי אור.
  • התקינו פעמון או צפצפה על האופניים.

 

קשר עם הסביבה

 

רוכבי אופניים חשמליים חשופים לסכנות רבות בדרך, הם פגיעים ופחות מוגנים, לנהגי המכוניות קשה להבחין בהם, ולא ניתן לבטח אופניים חשמליות בביטוח צד ג’ או ביטוח מקיף. לכן חשוב מאוד להקפיד על קשר עם הסביבה, בעת רכיבה לא להאזין למוזיקה באזניות, כדי שתהיה פנוי לשמוע את המתרחש סביבך, לא להשתמש בטלפון נייד, כדי שתהיה פנוי לראות את הכביש ואת המשתמשים בו. בנוסף, כדאי לסמן לפני פניות, כך שרוכבים ונהגים אחרים ינהגו בהתאם.

 

לסיכום

 

אופניים חשמליים הם כלי תחבורה ידידותי וחסכוני, אך חשוף לסיכונים. על מנת למנוע תאונות ופגיעות, רוכבי האופניים נדרשים לנקוט אמצעי בטיחות, ולשמור על כללי נהיגה בטוחה. יש לוודא תקינות האופניים, עם דגש על מערכת הבלמים ועל הצמיגים. כמו כן, יש להקפיד על ציוד מתאים לרכיבת לילה, ולשנן את חוקי התנועה הרלוונטיים לרוכבי אופניים. בעת רכיבה, יש לשמור על קשר עם הסביבה ולהיות קשוב וערני לגבי כל מה שמתרחש בכביש. זכרו – נהיגה בטוחה וציוד מתאים יכולים להציל חיים.

בברכה,

צוות SoftRide
חנות אופניים חשמליות

Call Now Button
נגישות