האופניים החשמליים, כלי תעבורה חביב וידידותי לסביבה, המתאים במיוחד לערים פקוקות, הפכו לחלק מן הנוף, וככל שעובר הזמן, יותר אנשים מגלים את קסמם. למרות היות האופניים החשמליים כלי רכב דו גלגלי פשוט וצנוע, על רוכבי האופניים החשמליים חלים חוקים ותקנות, שכדאי להכירם אם אתם מתכוונים לרכוש זוג אופניים חשמלי, ועל אחת כמה וכמה, אם כבר יש ברשותכם זוג כזה. התקנות, שתוקנו בעקבות מספר מקרים מצערים ותאונות, נועדו לשמור על בטיחות הולכי הרגל, וכן על בטיחות הרוכב, והעוברים עליהן צפויים לקנסות ועונשים.

 

האופניים

 

על פי התקנות, אופניים חשמליים צריכים להיות בעלי מנוע עם הספק של לא יותר מ 250 וואט, ומהירות נסיעה שאינה עולה על 25 קמ"ש, זאת אומרת שכאשר האופניים מגיעים למהירות של 25 קמ"ש, המנוע צריך להפסיק אוטומטית לפעול. בנוסף לכך, אופניים חשמליים צריכים לשאת סימון הכולל את שם היצרן והדגם, ארץ הייצור, כתובת היצרן ושם וכתובת היבואן. כמו כן הסימון צריך לציין את המהירות המירבית ואת הספק המנוע, וכן את האיסור על רכיבה מתחת לגיל המותר.

 

הרוכב

 

הגיל המינימאלי לרכיבה על אופניים חשמליים בישראל, נכון ל 2018  הוא 16 שנה, רוכבים בגילאי 16 – 18 מחויבים בחבישת קסדה בכל מקום, בעוד שרוכבים מעל גיל 18 נדרשים לחבוש קסדה רק בדרכים בינעירוניות. בזמן הרכיבה יש להניח שתי ידיים על הכידון, ולכן אסור לדבר בטלפון כאשר אוחזים בו ביד אחת תוך כדי רכיבה, ניתן להשתמש בדיבורית, אך מותר להרכיב אזנייה אחת בלבד, על מנת שלא ייווצר נתק מהמתרחש בכביש.

 

הכביש

 

אסורה רכיבה על אופניים חשמליים במדרכות ונתיבים של הולכי רגל , נסיעה בכביש מותרת בצידו הימני, בתנאי שאין שביל אופניים. כיוון שאופניים חשמליים נוסעים בנתיבי התחבורה, רוכבי אופניים חשמליים מחויבים להישמע להוראות התמרורים, ולרכב על פי חוקי התנועה, ולכן קיימת מחשבה לחייב רוכבי אופניים חשמליים בעתיד להוציא רישיון מיוחד.

 

הקנסות

 

התקנות החדשות קובעות קנסות ועונשים שיוטלו על רוכבי אופניים שאינם מצייתים להוראות החוק. מי שייתפס רוכב על אופניים שאינן תקניות, או מדבר בטלפון ללא דיבורית  צפוי לקבל קנס של 1,000 ₪, ואותו הדין תופס לגבי רוכב שגילו מתחת ל 16 שנה. רכיבה על מדרכה או רכיבה בצידו השמאלי של הכביש תעלה לכם בקנס של 250 ₪ , ואילו כניסה לצומת מרומזר באור אדום תעלה לכם 1,500 ₪. בנוסף, יוטלו קנסות על מי שייתפס מרכיב אדם אחר שלא כחוק, ומאופניים חשמליים שגיל הרוכב עליהם נמוך מ 16, תוחרם הסוללה.

 

ייצוג הולם

היה ונתפסתם בעבירה על תקנות הרכיבה באופניים חשמליות, מומלץ לפנות לשירותיו של עו"ד תעבורה, שיוכל להמתיק את רוע הגזירה, ולייצג אתכם מול משטרת התנועה.

 

Call Now Button